A tanár appserege

Mutasd az okostelefonodon levő alkalmazásokat és megmondom, ki vagy! Kis túlzással ez a helyzet, hiszen a telefon vagy táblagép lényegét az appok (alkalmazások) adják. Mivel több szem többet lát, ezért megkérdeztem több szemet is arról, hogy pedagógusként milyen alkalmazásokat tartanak a telefonjukon (a táblagéppel ugyanez a helyzet). Nem is akármilyen szemeket, egyenesen sas- és sólyomszem-kategóriás embereket kérdeztem meg.

Megesik, hogy egy pedagógus új okostelefont kap és felmerül benne, hogy miként népesítse be eszközét, melyek a legfontosabb alkalmazások. Nekik, a kezdőknek készül ez a bejegyzés. A hazai pedagógustársadalomban ritkábbak az iOS-alapú készülékek, míg a Windows Phone olyan kevés applikációt kínál, hogy maga kéri, hadd vonulhasson le a pályáról. Ez nem jelenti azt, hogy ezekkel ne lehetne eredményesen dolgozni, különösen az előbbivel, de itt most az Android világában maradunk. A legnépszerűbb alkalmazásokat említem meg a teljesség igénye nélkül. Mindenkinek vannak kedvencei, amelyek majd kimaradnak, a tapasztaltak őrizzék meg nyugalmukat 🙂

Mire van szükség egy tanári okostelefonon?

Mire van szükség egy tanári okostelefonon?

Miként egy autóban is, bizonyos dolgok nélkülözhetetlenek, mások pedig opcionálisak. Az okostelefon használatához Android esetén szükségünk van a Gmail-es email címre, valamint az eszközön alapértelmezésben is megjelennek a Google alkalmazásai, azaz kereső, email applikáció, böngésző, naptár stb., valamint a Google Play alkalmazásbolt, ahonnan letölthetünk mindenfélét. Ha kényelmesen akarunk telepíteni, akkor a számítógépünkről is megtehetjük ezt a https://play.google.com/store oldalon. Keresünk, kiválasztjuk az alkalmazást, elolvasunk pár értékelést, figyeljük, hogy hányan töltötték le eddig és a Telepítés gombbal indulnak is a folyamatok. Az alábbi sorokban említett appok egy kattintással elérhetők.

Egy pedagógus sztop2ámára mindenképp ajánlott egy-két felhőalapú tárolóhely, hogy bárhol hozzáférjünk fontos dolgainkhoz és ezzel egyúttal a pendrájvtól is elbúcsúzhatunk (úgyis elveszítjük, otthon hagyjuk, szétesik, kimegy a divatból 🙂 stb.) A Google Drive a legnevesebb felhőszolgáltatás, mert már elég rég biztosít magasszintű irodai alkalmazásokat is ez a cég (pl. Google Dokumentumok). Ezen kívül ismert és népszerű a Dropbox, de sokkal inkább az a Microsoft OneDrive, amelyet mindenképp célszerű használni, ha a Windows-os a laptopunk. Több felhőszolgáltatást is használ a tanár is (aki ember), bátran telepítsünk.

top3A közösségi média is népszerű, már csak a szakmai tájékozódás okán is (pl. Twitter), de a kapcsolattartás és a tanári közösségek is elengedhetetlenek ma (pl. Facebook vagy Facebook Lite). A sok ötlet és inspiráció pedig nagyszerű gyógyír a kiégés ellen (pl. Pinterest).

top4A kommunikációs eszközök között több olyan üzenetküldő, csevegő és beszélgetést vagy videokapcsolatot is biztosító app van, amelyek éppen az email sírját ássák. A legelterjedtebbek a Viber, a Messenger (asztali változatban a Facebook része), a Skype, a Whatsapp.

A pedagógiai munkához ma már számos céleszköz létezik, amelyek jól kidolgozottak és okostelefonon/táblagépen válnak a tanár társaivá. A(z e tájon) elhanyagolt területen, az értékelésben (Hajrá formatív értékelés!) olyan emblematikus appok léteznek, mint a szuper népszerű Socrative Student, Socrative Teacher), Kahoot! és Quizlet. Ahol az iskola (remélhetőleg) használja az Office 365-öt, a OneNote kihagyhatatlan szürke eminenciás. A játékos értékeléshez használható a ClassDojo, valamint a Plickers, a szegény ember szavazórendszere. Ötletbörzéhez sokan szeretik a Lino-t, de alkalmasak a közösen használható szövegszerkesztők is. A fogalomtérképek szintén elengedhetetlenek (pl. SchematicMind vagy Mindmeister) és sok pedagógus kedveli az Órarend alkalmazásokat, vannak jó számológépek, sztori kockák (pl. Story Dice) és olyan appok, amelyek elvégeznek egy felírt számítást. Nagyon nehéz befejezni az appok sorát, ráadásul a tanított tantárgytól függően sok hasznos alkalmazás kerülhet a legszükségesebbek közé.

top5

A tanári munkát segítik azok az alkalmazások, amelyek a tartalom kezelését, szerkesztését segítik vagy éppen a szervezésben társaink. Nem hiányozhat az okostelefonról valamilyen QR-kód olvasó, egy akár többnyelvű szótár (pl. Angol szótár vagy dict.cc), de igazán népszerű a Photo Grid képszerkesztő és a Trello nevű szervező- és projektmenedzsment eszköz is.

top6A biztonságot sem szabad elhanyagolni, ezért egy kártevőkre specializálódott vírusvédelmi alkalmazást is érdemes telepíteni. Itt egy 2016 végén született összehasonlító táblázat ezekről: https://www.av-test.org/en/antivirus/mobile-devices/.

Az alkalmazások működéséről számos blog írt már (lásd lejjebb is), de kérdéseit bárki bátran felteheti a Facebookon az M-learning kávéház csoportban is. Sok hasznos forrás van a világhálón, a szakértők száma egyre nő, de érdemes egy útvonalon elindulni és hamarosan el tudjuk majd dönteni, hogy kinek a tanácsai jobbak, illetve nem kelt zavart, ha nem mindenki ugyanaz ajánlja.

Köszönöm, hogy megosztotta kedvenceit Abonyi-Tóth Andor, Benedekné Fekete HajnalkaBognár Amália, Gere Ferenc, Jánossy Zsolt, Klacsákné Tóth Ágota, Nemes-Nagy Erika, Széles Gábor, Toró Csilla, Tóth Éva, Tóth-Mózer Szilvia, Varga Krisztina!

Hírdetés

A tanár appserege” bejegyzéshez ozzászólás

  1. Helyzetjelentés az én mobilomról:

    Felhő: Google Drive, Dropbox
    Közösségi: Facebook, Pinterest, Twitter (néha)
    Kommunikáció: Viber, Messenger, Skípe, Whatsapp
    Pedagógia: Socrative, Quizlet, Lino, MindMeister
    Az Órarend alkalmazást nem ismertem eddig, most ismerkedünk.
    QR-kód és vonalkódolvasó szintén van, sokszor használjuk.
    Trello: van, de még nem használtam 😦
    Szótár: a cikkben említette gyik sem, a Google Fordítót használom.
    Képszerkesztő nincs, inkább a laptopon (GIMP) vagy online (Pixlr).

  2. Visszajelzés: – Modern Iskola
  3. Visszajelzés: Kissné Fodor Tímea Marianna (kftimea) | Pearltrees
  4. Visszajelzés: Önképzés | Pearltrees
  5. Visszajelzés: Mobil app | Pearltrees
  6. Visszajelzés: Digitális | Pearltrees
  7. Visszajelzés: Mobil app | Pearltrees

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.